Wystawa „Obcy hajmat? Śląsk w 1945 roku i w latach powojennych”.

Zapraszamy do wypożyczania wystawy „Obcy hajmat? Śląsk w 1945 roku i w latach powojennych”.

 „Obcy hajmat? Śląsk w 1945 roku i w latach powojennych” to dwujęzyczna wystawa przygotowana przez Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej we współpracy z Saksońskim Ministerstwem Spraw Wewnętrznych oraz Konsulatem Republiki Federalnej Niemiec w Opolu, poświęcona historii i losom Ślązaków.

Wystawa ma charakter informacyjno-edukacyjny i poświęcona jest tragicznym wydarzeniom na Śląsku w latach 1945-1950. Pokazuje jeden z najgorszych czasów dla rdzennej ludności Śląska, który rozpoczął się wraz z najazdem Armii Czerwonej w styczniu 1945 r. i naznaczony była morderstwami, gwałtami, porwaniami i grabieżami. Uwzględnia ona jednak również obecną sytuację mniejszości niemieckiej w Polsce.

Teksty na wystawie są zwięzłe, proste i mają charakter bardziej popularno-naukowy, tak aby były zrozumiałe i interesujące tak dla przeciętnego odbiorcy, jak i pasjonatów historii. Ikonografia zaś pochodzi z różnych Archiwów z Polski i zza granicy, w tym są również fotografie z Państwowego Archiwum Rosyjskiego, czy nie publikowane do tej pory fotografie amerykańskiego reportażysty Johna Vachona.

Wystawa dostępna jest w wersji zewnętrznej i wewnętrznej.

Wersja wewnętrzna składa się z: 25 tablic (roll-upów), szerokość: 120 cm, wysokość: 200 cm. Ekspozycja będzie wyposażona w lekki, mobilny system wystawienniczy, który powinien ułatwić transport i montaż.

Wystawa zewnętrzna zawiera 13 dwustronnych tablic informacyjnych, szerokość: 100 cm, wysokość: 180 cm w systemie MiaAlu z obciążnikami. Tablice połączone ze sobą mają długość ok 13 m. System do samodzielnego montażu.

Dodaj komentarz