Brak wolnych miejsc – Wycieczki regionalne z Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej

Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej wycieczce regionalnej z Domem Współpracy Polsko-Niemieckiej!

Wycieczka „Śladami wschodniej granicy Górnego Śląska” odbędzie się już 7 września 2024. Naszym przewodnikiem będzie Dawid Smolorz – historyk, autor wielu publikacji książkowych poświęconych tematowi granicy, z którym odkryjemy nieznany zakątek regionu, jakim jest wschodnia rubież Górnego Śląska.

Tereny położone nad Prosną, Liswartą, Przemszą i Brynicą przez sześć stuleci były peryferiami, przez które przebiegała granica państwowa oddzielająca Śląsk od Królestwa Polskiego, zaboru rosyjskiego a potem ponownie od odrodzonej Rzeczypospolitej. Wbrew tragicznym doświadczeniom XX wieku pogranicze przez stulecia było miejscem spotkań i (legalnej oraz nielegalnej) wymiany handlowej a także ostoją pokoju. O tym rozdziale w historii regionu ciągle jeszcze przypominają graniczne kamienie i rowy, ciągnące się przez leśne ostępy, oraz budowle, których dawnej funkcji nie domyślają się dzisiaj nawet okoliczni mieszkańcy. Podróż po wschodniej rubieży Górnego Śląska, to równocześnie podróż szlakiem jednej z najtrwalszych granic w Europie Środkowej.

Wycieczka odbędzie się 7 września 2024 roku.

Udział w wycieczce jest płatny. Koszt udziału to 40 zł.

Zapisy na wycieczkę po zgłoszeniu telefonicznym lub e-mailowym oraz uiszczeniu opłaty. Ilość miejsc ograniczona. Przed uiszczeniem opłaty, prosimy o upewnienie się, czy na wycieczkę pozostały jeszcze wolne miejsca.

Osoby zainteresowane prosimy o przelew kwoty na numer konta:

77 11 40 17 88 0000 33 24 99 00 10 09 – Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, w tytule przelewu wpisując „wycieczka” oraz imię i nazwisko uczestnika.

Zbiórka – o godzinie 9:00 – parking naprzeciwko Teatru Miejskiego w Gliwicach (ul. Nowy Świat)

Powrót – około godziny 15:30 – parking naprzeciwko Teatru Miejskiego w Gliwicach (ul. Nowy Świat)

Zgłoszenia i kontakt:

Małgorzata Makowska, managerka projektów Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej

E-mail: malgorzata.makowska@haus.pl, tel. 77 407 95 23

Projekt współfinansowany ze środków Saksońskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych