Wina i cierpienie – spotkanie z Wernerem Sunne i Thomasem Kreutzmann w Opolu
„Czy historia się powtarza? Werner Sonne, były szef studia ARD w Waszyngtonie i Warszawie, oraz Thomas Kreutzmann, były korespondent ARD w Pradze, zwracają się do czytelników z nową książką „Schuld und Leid. Das deutsche Trauma von Flucht und Vertreibung”. W czasach rosyjskiej agresji na Ukrainę kwestie „ucieczki“ i „wypędzenia“ wydają się być w Europie coraz bardziej aktualne, a walka z nimi staje się bardziej konieczna niż kiedykolwiek. Nowa książka ukazuje te powiązania, ale także różnice miedzy obecną sytuacją a sytuacją w Niemczech w roku 1945.
W środę 22 marca 2023 roku Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz z Fundacją Verbundenheit mit den Deutschen im Ausland organizują odczyt z udziałem dwóch znanych autorów. O godz. 17.00 rozpocznie się spotkanie w języku niemieckim oraz polskim, w Sali Orła Białego Opolskiego Sejmiku. Spotkaniu towarzyszyć będzie dyskusja panelowa z innymi gośćmi z dziedziny polityki, historii i społeczeństwa, a także będzie okazja do dyskusji i wymiany poglądów z autorami. Spotkanie to jest jedynym zaplanowanym obecnie w Polsce terminem z autorami, nad którym patronat objął Rafał Bartek, Przewodniczący Sejmiku Województwa Opolskiego.
Czy można porównać wydarzenia polityczne i społeczne następstwa rosyjskiego ataku na Ukrainę z ucieczką i wysiedleniami po II Wojnie Światowej? Jak oceniamy obecną zmianę, jak doświadczamy zaniku argumentu niemieckiej powściągliwości militarnej ostatnich dziesięcioleci z powodu winy historycznej? W jaki sposób zostanie ustanowiony specjalny program o wartości 100 miliardów euro na zbrojenie i dostawy broni na Ukrainę? Czy spoglądanie w przeszłość na niemiecką ucieczkę i wysiedlenie ze świadomością, w porównaniu z obecną sytuacją na Ukrainie, tworzy nową niemiecką kulturę pamięci? Czy nowa fala uchodźców w ogóle dotrze do Europy? Czy może stworzyć nową bliskość z wschodnioeuropejskimi sąsiadami? Werner Sonne i Thomas Kreuzmann omawiają te i wiele innych interesujących kwestii w swojej książce i chcą wykorzystać lekturę i dyskusję panelową do podniesienia świadomości na temat „ucieczki” i „wypędzenia” z dzisiejszej perspektywy.
Wstęp jest wolny. W przypadku zainteresowania udziałem prosimy o wcześniejszą, krótką nieformalną rejestracją za pośrednictwem poczty elektronicznej na adres aurelia.langosz@haus.pl