Od 23 stycznia zapraszamy do Opola na Tydzień Filmu Niemieckiego 2026 – coroczny przegląd najciekawszego współczesnego kina niemieckiego, który Kino Meduza współorganizuje we współpracy z Domem Norymberskim w Krakowie oraz Goethe-Institut Warschau, przy wsparciu Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Tegoroczna edycja odwiedzi 10 miast w Polsce, w tym Opole, gdzie pokazy odbędą się w Kinie Meduza, Kinie Helios Karolinka oraz MDK – Kinie Studio, tworząc lokalną i różnorodną mapę spotkań z kinem autorskim.
Przegląd otworzy film „Bohaterka” w reżyserii Petry Volpe – poruszający i dynamiczny obraz rozgrywający się podczas nocnej zmiany w szwajcarskim szpitalu. Wraz z główną bohaterką, pielęgniarką walczącą o życie pacjentów na niedostatecznie obsadzonym oddziale, widzowie zostają wciągnięci w emocjonujący thriller o odpowiedzialności, empatii i granicach ludzkiej wytrzymałości. To kino bliskie codziennym doświadczeniom – mocne, aktualne i długo rezonujące po seansie.
W opolskim programie znalazły się również filmy uznanych twórców: „Amrum” Fatiha Akina – poruszająca opowieść o dorastaniu w cieniu historii, a także nagradzane na międzynarodowych festiwalach „Światło” Toma Tykwera, film otwarcia ostatniego Berlinale. Przegląd uzupełniają adaptacje literackie oraz filmy poruszające ważne kwestie społeczne, które od lat znajdują uznanie wśród widzów Meduzy.
Wyjątkowym wydarzeniem opolskiej edycji będzie polska premiera filmu „Wpatrując się w słońce” w reżyserii Maschy Schilinski – nagrodzonego w Cannes i będącego niemieckim kandydatem do Oscarów 2026. To hipnotyzująca, wizualnie dopracowana opowieść o pamięci, przemocy i kobiecym doświadczeniu, idealnie wpisująca się w refleksyjny charakter kina studyjnego.
Już 17 stycznia we Wrocławiu, jako przedsmak opolskiej edycji, zaprezentowany zostanie jeden z pierwszych filmów Toma Tykwera, „Biegnij, Lolo, biegnij”, który przyniósł reżyserowi uznanie widzów i krytyków, zapisując się na stałe w historii europejskiego kina.
Serdecznie zapraszamy na pokazy w Opolu – w Kinie Meduza, Kinie Helios w CH Karolinka oraz w Kinie Studio (MDK Opole).
[Katalog Tygodnia Filmu Niemieckiego – https://kinomeduza.pl/tydzien-filmu-niemieckiego-w-opolu-2026/
W najbliższym czasie poinformujemy Państwa o sposobie rezerwacji biletów.