Spotkanie literackie – „Jestem zdrów i w dobrym nastroju…”

Serdecznie zapraszamy na spotkanie literackie wokół publikacji „Jestem zdrów i w dobrym nastroju. Pocztówki z Wielkiej Wojny w zbiorach Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu”, które odbędzie się 7 czerwca 2024, o godzinie 17:00, w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Gliwicach (ul. Kościuszki 7).

W spotkaniu wezmą udział autorzy publikacji – dr Joanna Lusek oraz Maciej Droń.

Publikacja „Jestem zdrów i w dobrym nastroju” to unikatowa opowieść o czasach minionych, przyjmująca formę nietypowej narracji – zapisków na kartach pocztowych.

W zbiorach Działu Historii Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu znaleźć można kolekcję ponad 150 pocztówek z czasów I wojny światowej. Kolekcja ta obejmuje korespondencję Franza Samola, (dyrektora sierocińca Fundacji Cesarza Wilhelma w Bytomiu) z jego dorosłymi już wychowankami– żołnierzami armii pruskiej. Byli podopieczni przesyłają dyrektorowi, jako jedynej bliskiej im osobie, informacje z frontów, lazaretów i ośrodków dla rekonwalescentów.

Zapiski odnalezione na pocztówkach stanowią  cenne źródło wiedzy na temat życia żołnierskiego a także w niezwykle wzruszający sposób podkreślają niezwykle silną więź pomiędzy dyrektorem placówki a jego podopiecznymi.