Spotkanie dyskusyjne „Młodzież działa dla klimatu – ratujemy świat przed katastrofą klimatyczną”

Wraz z Fundacją im. Friedricha Eberta w Polsce zapraszamy na spotkanie dyskusyjne, które odbędzie się podczas XXVII Seminarium Śląskiego pt. „Młodzież w działaniu. Rola młodych we współczesnym świecie – wsparcie, zaangażowanie, rozwój”.

Spotkanie dyskusyjne

„Młodzież działa dla klimatu – ratujemy świat przed katastrofą klimatyczną”

26.10.2022, godz. 13:00

Zamek w Kamieniu Śląskim

ul. Parkowa 1a

Podczas spotkania porozmawiamy o aktualnej sytuacji i problemach wynikających ze zmian klimatycznych. W jaki sposób młodzież działa na rzecz klimatu opowiedzą zaproszeni goście:

Jadwiga Klata, Ruch Solidarności Klimatycznej

Współzałożycielka Ruchu Solidarności Klimatycznej, prowadząca „możliwy podcast”. W przeszłości związana z Extinction Rebellion. Przeciwdziała kryzysowi klimatycznemu i kryzysowi wyobraźni. Rozwija kompetencje potrzebne do budowania odpornego społeczeństwa – facylituje, lideruje grupom, trenuje innych.

Wiktoria Ernst, Związek Młodzieży Mniejszości Niemieckiej w Rzeczpospolitej Polskiej w Opolu

Redaktorka czasopisma „Antidotum”. Publikuje artykuły m.in. na temat środowiska. Pracuje w międzynarodowej korporacji, która dołączyła do strategii Net Zero. Interesuje się tematyką ochrony środowiska, a zdobytą w tej dziedzinie wiedzę wprowadza do życia codziennego. Działa na rzecz klimatu, angażując otoczenie do działań mających realny wpływ na ratowanie naszej planety.

Kacper Lubiewski, Młodzieżowy Strajk Klimatyczny w Opolu

Aktywista klimatyczny, współzałożyciel grupy Młodzieżowego Strajku Klimatycznego w Opolu. Obecnie pracuje w Fundacji Stocznia, w ramach której działa m.in. przy Ogólnopolskim Panelu Obywatelskim o Kosztach Energii. Opowiada się za intersekcjonalnością ruchów społecznych oraz włączaniem w aktywizm grup wrażliwych i wykluczonych.

moderacja: dr Katarzyna Kownacka, Uniwersytet Opolski

Absolwentka Uniwersytetu Opolskiego oraz Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. Pracowała jako dziennikarz m.in. w Polskiej Agencji Prasowej i Nowej Trybuny Opolskiej, a także jako rzecznik prasowy, pełnomocnik ds. realizacji polityki informacyjnej oraz kierownik Działu Informacji i Promocji w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki. Współpracuje z Fundacją HumanDOC i Fundacją im. Romana Kirsteina w Opolu. Do jej zainteresowań naukowych należą m.in. mniejszości narodowe i mniejszość niemiecka.

Spotkanie będzie tłumaczone symultanicznie.

Udział w spotkaniu jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Prosimy o potwierdzenie przybycia.

Kontakt: Klaudia Skapczyk, managerka projektów

tel. 77 407 95 15, e-mail: klaudia.skapczyk@haus.pl

Program XXVII Seminarium Śląskiego znajduje się na stronie www.haus.pl.

Organizatorzy:

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej

Fundacja im. Friedricha Eberta w Polsce