Spotkanie autorskie (Online) z Piotrem Pytlakowskim o książce: „Ich matki, nasi ojcowie”

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej zaprasza do spotkania autorskiego z redaktorem „Polityki” Piotr Pyatlakowski, autor książki „Ich matki, nasi ojcowie”.

9 grudnia 2020 r. (środa) o godz. 18

Live-Stream: Profil Facebook Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej

Reportaż o „polskich” Niemcach, ludziach, których rok 1945 zastał na terenach należących wcześniej do Rzeszy, teraz do Polski. Nie zamierzali uciekać, bo nie popełnili zbrodni wojennych, nie mieli na sumieniu zła wyrządzonego Polakom.

Jest tu historia zbrodni na niemieckich mieszkańcach Aleksandrowa Kujawskiego i Nieszawy, dokonanej przez samozwańczych milicjantów.

Są losy Siegfrieda Kapeli i jego rodziny z okolic dzisiejszego Świebodzina.

Są też relacje Niemców z okolic Opola, Zielonej Góry i Szczecina, którzy wraz z matkami (bo ojcowie z wojny nie wrócili) pozostali w Polsce. Mieli wtedy po 5–8 lat. Co zachowali w pamięci? Czy noszą w sobie poczucie krzywdy doznanej od nowej ojczyzny? Czy wybaczyli?

Piotr Pytlakowski – dziennikarz, scenarzysta, autor i współautor wielu wyróżnionych książek. Nakręcił kilka filmów dokumentalnych i kilkanaście reportaży telewizyjnych. Współautor scenariusza serialu Odwróceni i cyklu telewizyjnego Alfabet mafii. Jako reporter pracował m.in. w „Przeglądzie Tygodniowym”, „Spotkaniach”, „Gazecie Wyborczej” i „Życiu Warszawy”. Od 1997 r. jest dziennikarzem tygodnika „Polityka”. Nagrodzony m.in. „Polskim Pulitzerem” w kategorii „dziennikarstwo śledcze” i nagrodą Adwokatury Polskiej „Złota Waga”.

Jeśli chcesz wziąć bezpośredni udział w wydarzeniu zgłoś się na adres: stefan.mehrens@haus.pl

Dodaj komentarz