Spotkania ze sztuką, nauką i technologią

Październik to dla nas zamknięty cykl teoretycznych i praktycznych zajęć w ramach projektu „Uśpiona Pamięć – od Baildona* do Troplowitza**”, które odbyły się w Zespole Szkół Budowlano-Ceramicznych w Gliwicach – sześć wyjątkowych edukacyjnych spotkań ze sztuką, nauką i technologią.

Uczestnicy i uczestniczki odwiedzili dwie urokliwe gliwickie nekropolie – cmentarz hutniczy przy ul. Robotniczej oraz stary cmentarz żydowski przy ul. Na Piasku. Te dwa cmentarze założone w pierwszej połowie XIX w., to kawałek wspólnego polsko-niemiecko-żydowskiego dziedzictwa na terenie Górnego Śląska.

Chcemy serdecznie podziękować Sewerynowi Botorowi, Szymonowi Malinowskiemu i Wojciechowi Zielińskiemu, naszym wspaniałym edukatorom, za przygotowanie i sprawne przeprowadzenie warsztatów. Brawa należą się również młodzieży z ZSBC za gotowość do udziału oraz zainteresowanie się historią lokalną. W ten sposób grupa młodych ludzi zadbała i upamiętniła część dziedzictwa, europejskiego dziedzictwa na terenie Gliwic. BRAWO!

Na koniec, lecz nie mniej serdecznie podziękowania kierujemy do Anny Gołębiowskiej, gliwickiej fotografki, za wytrwałość oraz sprawne oko artystki. Zdjęcia wyszły fenomenalnie!

Możemy śmiało napisać, że część edukacyjna obejmująca m.in. zagadnienia z fotogrametrii, rzeźby, fotografii, archiwistyki społecznej, historii lokalnej oraz prace w terenie, została zakończona! Przed nami etap digitalizacji i przygotowań do stworzenia wystawy online i archiwum społecznego.

Projekt jest współfinansowany przez Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu i realizujemy go we współpracy z Zespołem Szkół Budowlano-Ceramicznym, Gminą Wyznaniową Żydowską w Katowicach, inicjatywą „Stary cmentarz żydowski” oraz Centrum Archiwistyki Społecznej w Warszawie.

Wydarzenie odbywa się w ramach programu „Spójnik”, który jest częścią starań Katowic i Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029. Zrealizowano z udziałem środków finansowych z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

* Baildon – przemysłowiec, inżynier, uważany jest za ojca współczesnego hutnictwa żelaza. Pochodził ze Szkocji, ale całe swoje życie zawodowe związał z Górnym Śląskiem. Jego nagrobek znajduje się na cmentarzu hutniczym przy ul. Robotniczej w Gliwicach.

** Troplowitz – Oscar Troplowitz, twórca kremu Nivea oraz firmy Beiersdorf. Urodzony w Gliwicach. W wieku siedmiu lat wraz z rodzicami przeprowadza się do Wrocławia, by następnie działać także w Berlinie, Poznaniu i Hamburgu. Na starym cmentarzu przy ul. Na Piasku w Gliwicach pochowani są jego dziadkowie: Salomon i Friedricke Troplowitz.