„Spotkania z kulturą niemiecką”

Chcąc odkryć to, co nieznane we współczesnej kulturze niemieckiej, zapraszamy do uczestnictwa w cyklu spotkań poświęconych tejże tematyce.

Zastanów się z czym kojarzy Ci się kultura niemiecka – jeśli odpowiedzią są wyłącznie słowa takie jak „Oktoberfest”, „Precel” oraz „Mur berliński” to „Spotkania z kulturą niemiecką” są zdecydowanie dla Ciebie.

„Spotkania z kulturą niemiecką” to cykl pięciu wydarzeń, mających na celu przybliżenie współczesnej kultury niemieckiej oraz tym samym ukazanie bogatej oferty i licznych zasobów kulturalnych tegoż państwa, w kluczowych dla kultury dziedzinach. Z tego powodu wspomniane spotkania będą podzielone na bloki tematyczne, związane z literaturą, sztuką, kinem i muzyką niemiecką.

Harmonogram zajęć przedstawia się następująco:

17.11.23r. – przeszłość, a teraźniejszość – jak wyglądają współczesne Niemcy? Berlin stolicą kultury światowej. 

24.11.23r. – na jakie tytuły książek trafimy w niemieckich U-bahnach? Berlin europejskim centrum literackim.

01.12.23r. – jak współcześnie brzmią miasta niemieckie? Niemiecka muzyka wyznaczająca trendy światowej sceny rozrywkowej. 

08.12.23r. – nie tylko Wyspa Muzeów w Berlinie – Niemcy mekką miłośników sztuki współczesnej.

15.12.23r. -krajobraz Niemiec widziany okiem współczesnych filmowców. Przegląd kina niemieckiego.

Celem wspomnianych spotkań jest przede wszystkim ukazanie Niemiec jako kolebki nowoczesności, otwartości i tolerancji, gdzie możliwym jest łączenie ze sobą wielu aspektów kulturalnych dostępnych dla każdego zainteresowanego. Spotkania mają ukazać również to, czym Niemcy są obecnie, przy oczywistym poszanowaniu dorobku kulturowego.

Uczestnicy spotkań będą mieli możliwość poszerzenia swoich horyzontów, by kulturę niemiecką łączyć zarówno z tradycyjnymi pojęciami jak przywołany już Oktoberfest, jak również, by widzieć w tymże państwie nowoczesność i dostrzec to, co nie jest powszechnie znane. Stąd tematyka zajęć odchodzi od mitów i stereotypów, a skupia się na tym, co oferują współczesne Niemcy.

Cykl pięciu spotkań rozpoczyna się w piątek 17.11.2023 r. o godz. 15:30. Natomiast ostatnie spotkanie będzie miało miejsce 15.12.2023 r. W tym czasie, w każdy piątek o godz. 15:30 serdecznie zapraszamy do wirtualnego biura Domu Współpracy Polsko – Niemieckiej dostępnego pod wskazanym adresem – https://tiny.pl/cnncq

Spotkania z kulturą niemiecką dedykowane są dla osób w każdym wieku, chcących poszerzyć swoją wiedze i dowiedzieć się więcej o niemieckiej kulturze współczesnej.

Po więcej informacji zapraszamy na stronę wydarzenia https://tiny.pl/ck38m oraz do kontaktu mailowego – agata.rychter@haus.pl  

Zapraszamy!