NOC MUZEÓW

Z okazji Nocy Muzeów mamy dla was niespodziankę. Czy wiecie, że jeszcze pod koniec roku otworzymy dla Was wirtualne drzwi do „Muzeum online”? Na początek trzy wskazówki:

„Muzeum online” to zdigitalizowane dokumenty ikonograficzne i towarzyszące im teksty kuratorskie, zapisy audio-video objaśniające dane zagadnienia przybliżające historię i kulturę mniejszości niemieckiej. Zamysłem tego projektu jest pielęgnowanie pamięci o zjawiskach, osobach, społecznościach i wydarzeniach na terenach pogranicza jakim były: Górny i Dolny Śląsk, Wielkopolska, Warmia i Mazury, Pomorze, na których koegzystowały różne grupy etniczne i mniejszości narodowe i religijne.

„Muzeum Online” to także przestrzeń do dyskutowania o historii i spieranie się o jej interpretację. Istotną cechą tych ekspozycji jest to, że nie będą narzucać jednej obowiązującej interpretacji przedstawianego fenomenu lub wydarzenia historycznego, ale pokażą je z możliwie wielu perspektyw, pozostawiając ocenę odbiorcy. Już teraz zapraszamy do współpracy izby regionalne, ośrodki kultury i edukacji, muzea, placówki edukacyjne oraz pasjonatów i pasjonatki do kreowania tego wirtualnego miejsca.  

„Muzeum Online” to wreszcie mapa wspólnego dziedzictwa na której znajdziecie swoje miejscowości po polsku i niemiecku. Usłyszycie mniej znane historie rodzinne, sąsiedzkie czy nieznanych Wam osób ale obrazujące zawiłe i ciekawe losy ludzi pogranicza.

Startujemy z wystawą pt. „Dziadek z Wehrmachtu” a kuratorzy: Magdalena Lapshin, Marcin Jarząbek, Karolina Złobecka, niebawem uchylą rąbka tajemnicy.  Jesteście ciekawi?

Projekt jest finansowany przez Federalne Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, Budownictwa i Ojczyzny (BMI).

Więcej informacji na www.muzeum.haus.pl oraz www.facebook.com/haus.gliwice
Kontakt: Katarzyna Opielka email: katarzyna.opielka@haus.pl