DOM WSPÓŁPRACY POLSKO-NIEMIECKIEJ
Haus der Deutsch-Polnischen Zusammenarbeit
Strona główna / Medioteka / Materiały edukacyjne
Medioteka / Materiały edukacyjne
Prezentujemy Państwu nowy materiał dydaktyczny, który Dom Współpracy Polsko – Niemieckiej przygotował z Instytutem Goethego z Krakowa.
„Superheld_innen Schlesiens” to tytuł Publikacji, którą pragniemy Państwu przedstawić. W materiale tym znajdują się krótkie, pisane swobodnym językiem biografie ważnych dla Górnego Śląska postaci. Zaproponowany przez nas dobór osób nie wpisuje się w żaden schemat. Zebraliśmy w jednym miejscu losy bardzo różnych osób. Z jednej strony autorka bajek, z drugiej wybitny współczesny sportowiec. Łączy ich jedno wszyscy urodzili się na Górnym Śląsku i już na zawsze wpisali się w historię naszego regionu.
Życzymy miłej lektury.
Materiały edukacyjne dla młodzieży „Gustav Eisenreich i ochrona przyrody na Górnym Śląsku
W dzisiejszych czasach przyroda jest zagrożona bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej. Pożary lasów, wymieranie kolejnych gatunków roślin i zwierząt, czy zanieczyszczenie środowiska – wszędzie widzimy, że przyroda nie radzi sobie najlepiej. Jednak to, już sto lat temu dostrzegły_li mieszkanki_ńcy Górnego Śląska i zaczęły_li podejmować inicjatywy, mające na celu przeciwdziałanie niszczeniu przyrody. Jednym z głównych orędowników jej ochrony w naszym regionie był Gustav Eisenreich.
Jego interesująca biografia doskonale opisuje początki ochrony przyrody na Górnym Śląsku. Przygotowaliśmy dla Państwa kompleksowy materiał edukacyjny, dzięki któremu, można nie tylko odkryć przed uczennicami i uczniami nieznane aspekty historii regionu, ale także doskonalić kompetencje językowe, m.in. poprzez poszerzenie zakresu słownictwa nt. ochrony środowiska naturalnego. Gorąco zachęcamy również do praktycznego wykorzystania naszej publikacji, odwiedzając znajdujące się w Państwa sąsiedztwie rezerwaty przyrody i zobaczyć, jak powstały oraz jakie gatunki roślin i zwierząt można tam znaleźć.
Życzymy przyjemnej pracy oraz szeregu inspiracji, jakie mamy nadzieję będą się pojawiać,
w trakcie odkrywania historii ochrony przyrody w regionie.