Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i Fundacja im. Friedricha Eberta w Warszawie zapraszają na debatę online na temat stosunków polsko-niemieckich w latach 80.
10 listopada 2020 r. godz. 18.00
Debata na platformie ZOOM
Rejestracja pod: https://zoom.us/webinar/register/WN_0-B6h2bWR_2wv8NLeUSCEw
Live-Streaming: Profil Facebook Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej (w języku polskim)
Ruch Solidarności w Polsce położył podwaliny pod zakończenie zimnej wojny i zjednoczenie Niemiec. Natomiast jak wówczas układały się stosunki między jeszcze podzielonymi Niemcami a Polską? Jak wyglądało wsparcie ze strony RFN dla związku zawodowego i dla Polski w czasach poważnego kryzysu gospodarczego, zwłaszcza ze strony związków zawodowych? Jaką rolę odegrali Polacy mieszkający w Niemczech? Czy istniała solidarność z „Solidarnością” w tamtych latach? Jakie znaczenie miała „Solidarność” w Polsce przy zjednoczeniu jej zachodniego sąsiada? Powyższe kwestie, jak i dalsze powiązane tematy, zostaną omówione podczas naszej debaty.
Debata odbędzie się w języku niemieckim i polskim. Udział czynny za pomocą ZOOMa jest możliwy po wcześniejszej rejestracji. Stream polskiej wersji będzie dostępny na stronie Facebook Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, wersję niemiecką będzie można śledzić na FB Fundacji Friedricha Eberta w Warszawie. Debata będzie nagrana i zostanie opublikowana na kanale YouTube Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Prelegenci_tki:
Dr hab. Małgorzata Świder prof., Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie, ekspertka w zakresie stosunków polsko-niemieckich, autorka książki: „Stanowisko Socjaldemokratycznej Partii Niemiec wobec Polski w latach 1980–1989″
Dr Dominik Pick, niezależny historyk, współpracuje m.in. z Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, ekspert ds. Polonii w RFN i kontaktów społeczeństwa obywatelskiego między Polską a RFN
PD Stefan Müller, referent w Archiwum Demokracji Socjalnej w Bonn, autor książki „Die Ostkontakte der deutschen Gewerkschaften 1969-1989“
Moderatorka: Agnieszka Lichnerowicz, Radio TOK FM