25 lat polsko-niemieckiego dialogu na Śląsku: jubileusz 25-lecia Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej

Dokładnie dzisiaj, mianowicie 17.02.2023 r., świętujemy nasze 25-lecie! Już od ćwierć wieku realizujemy dla Państwa polsko-niemieckie i międzynarodowe projekty, których głównym celem jest budowanie dialogu i tworzenie przestrzeni do jego prowadzenia.

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej obchodzi dzisiaj swoje 25-lecie. To szczególne wydarzenie jest okazją do przypomnienia o ważnej roli Domu w umacnianiu i rozwijaniu relacji między Polską i Niemcami. Nasz Dom jest bowiem miejscem, gdzie organizowane są spotkania, debaty, konferencje, a także realizowana jest misja, której fundament stanowią integracja i współpraca.
To wszystko dzieje się za sprawą polsko-niemieckich i międzynarodowych projektów, które organizuje DWPN.

Przez 25 lat działalności zorganizowaliśmy ponad tysiąc projektów, w których wzięło udział wiele tysięcy osób – dzieci i młodzieży, nauczycieli, samorządowców, osób zainteresowanych kulturą
i historią mniejszości niemieckiej oraz Niemiec.

W wielu obszarach tematycznych byliśmy prekursorami: to właśnie HAUS, jako jedna z pierwszych instytucji na Śląsku realizował projekty europejskie. Obecnie jesteśmy wiodącą organizacją pozarządową na Górnym Śląsku, niemniej z powodzeniem realizujemy również projekty na Dolnym Śląsku oraz na Warmii i Mazurach.

Dzisiaj flagowe projekty DWPN to: Niemieckie Kluby Malucha, kampania Bilingua-łatwiej
z niemieckim
, działania na rzecz polsko-niemieckiej dwujęzyczności, LernRAUM.pl, Jugendpunkt. Niemieckie Kluby Młodzieżowe, międzynarodowe wymiany młodzieży, Elom, akademia, Seminarium Śląskie, debaty społeczno-polityczne, Archiwum Historii Mówionej, oraz Muzeum Online. Dom prowadzi również działalność wydawniczą (Hausbooks), która cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem.

Jubileusz Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej to dla nas bardzo ważne wydarzenie, a jego obchody będziemy świętować przez cały rok pn. 25 PROJEKTÓW NA 25-lecie. Zaplanowane projekty to:

 1. Konkurs fotograficzny: HAUS w obiektywie; 
 2. Konkurs plastyczny Czterej Pancerni w kradzionym mercedesie – edycja 2023 – jak zmieniają się polsko-niemieckie stereotypy;  
 3. FB-owy konkurs wiedzy o HAUS-ie; 
 4. Spotkania z ciekawą książką w HAUSbooksie;  
 5. Warsztaty dla nauczycieli_ek:  Deutsch ist easy! Nauka języka niemieckiego z HAUS-em!; 
 6. Warsztaty kulinarne: Gotowanie z Marią Wurst;  
 7. Iskra, czyli porozmawiajmy o kontrowersjach: debaty społeczno-polityczne; 
 8. Wycieczki regionalne i spacery miejskie – Gliwice/ Opole; 
 9. Projekcje filmowe;   
 10. Wystawa plakatów z projektów HAUS-u;  
 11. Wywiady w ramach Archiwum Historii Mówionej nt. 25 lat obrony województwa – 25 lat HAUS-u oraz spotkania ze świadkami czasu;   
 12. Konferencja nt.: Niemiecki ma znaczenie; 
 13. Seminarium Śląskie;  
 14. Niemieckie Kluby Malucha;  
 15. Billingua-łatwiej z niemieckim!; 
 16. LernRaum.pl;  
 17. ELOm;  
 18. Jugendpunkt.;  
 19. Archiwum Historii Mówionej; 
 20. Zapomniane Dziedzictwo;  
 21. Muzeum Online; 
 22. HAUS-owy Popcast;  
 23. Wspieranie Liderów i Liderek organizacji;   
 24. Międzynarodowe spotkania młodzieży; 
 25. Wystawy Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. 

Szczegóły na temat poszczególnych projektów będą dostępne na naszej stronie internetowej oraz na naszych profilach w mediach społecznościowych.

Świętujcie z nami przez cały 2023 rok!