Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychPublikacja pokonkursowa: "Gliwice i Górny Śląsk jako wspólne polsko-niemieckie dziedzictwo kulturowe. Poszukujemy nowego Horsta Bienka"


Pod takim tytułem, w piętnastą rocznicę śmierci Horsta Bienka, Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wraz z Instytutem Goethego w Krakowie oraz Samorządem Miasta Gliwice przy wsparciu Konsulatu Generalnego Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu ogłosił konkurs literacki dla młodych ludzi poszukujących polsko-niemieckich wątków historii i kultury Górnego Śląska oraz Gliwic - rodzinnego miasta Bienka.

Niniejsza publikacja, którą z przyjemnością oddajemy w Państwa ręce, jest zbiorem prac nagrodzonych, wyróżnionych i zauważonych. Nie jest jedynie "pokonkursową pamiątką", lecz stanowi ważną literacką próbę poszukiwania przez młode pokolenie swej tożsamości kulturowej poprzez opis otaczającego ich świata. Chcieliśmy bowiem nie tylko spopularyzować literaturę Horsta Bienka, a przez to także historię Górnego Śląska, ale nade wszystko zaprosić młodych ludzi w wieku 15-25 lat do literackiej refleksji nad Górnym Śląskiem - tym dawnym i obecnym; zachęcić ich do wpatrywania się w historyczną i dzisiejszą strukturę swojego miasta i regionu, poznawania jego rytmu, jego tajemnic, strzepywania kurzu ze starych kamienic przy rynku lub na wyblakłych zdjęciach, wpatrywaniu się w oczy ludzi starszego pokolenia, którzy urodzili się in Oberschlesien a umrą na Górnym Śląsku; wreszcie do twórczego przypatrywania się ludziom własnego pokolenia i samemu sobie.

W czasie trwania konkursu nadesłanych zostało blisko sześćdziesiąt prac, a wśród nich wiele wierszy, opowiadań oraz utworów o charakterze publicystycznym. Narzucona regulaminem konkursowym tematyka śląska nie była przeszkodą także dla młodych autorów spoza regionu - w konkursie udział wzięły osoby z województw mazowieckiego, wielkopolskiego czy nawet z Włoch.

Uroczyste ogłoszenie zwycięzców oraz wręczenie nagród odbyło się w Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej 7 grudnia 2006 roku - w dniu 16 rocznicy śmierci Horsta Bienka.

Poszukiwaliśmy "nowego Horsta Bienka" - czy poszukiwania się powiodły? Jury, w skład którego weszli Krzysztof Karwat i dr Grzegorz Olszański, dokonało wyboru. Oddajemy teraz ów werdykt Państwu niejako do weryfikacji, zachęcając także do własnych odkryć związanych z Gliwicami i Górnym Śląskiem.

 

Kontakt w sprawie publikacji:Katarzyna Sekuła, Dom Współpracy Polsko- Niemieckiej, ul. Rybnicka 27, 44-100 Gliwice, tel. (0-32) 232 49 02 wew. 105, fax (0-32) 232 49 01 e-mail: katarzyna.sekula@haus.pl

Wszystkich, którzy wybrali za swojego przewodnika po Gliwicach i Górnym Śląsku właśnie Horsta Bienka oraz wszystkich zainteresowanych jego życiem i twórczością - z przyjemnością odsyłamy do strony internetowej www.horstbienek.pl tworzonej z inicjatywy Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej przez młodzież z (nie tylko) gliwickich szkół.« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej