Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychZ przyjemnością informujemy, że w dniu 21 lutego 2012 roku w Centrum Organizacji Kulturalnych "PEREŁKA" w Gliwicach odbędzie się pokaz filmu pt.: "Śląsk według Bieniasza". Pokaz ma charakter zamknięty


Pokaz filmu pt.: "Śląsk według Bieniasza"
21 lutego 2012 r., o godz. 17.00
Centrum Organizacji Kulturalnych "PEREŁKA" przy ul. Studziennej 6, 44-100 Gliwice
IMPREZA ZAMKNIĘTA

Stanisław Bieniasz - dramaturg i publicysta, urodzony w 1950 roku w Pawłowie - to wybitna osobowość bezpośrednio powiązana z ziemią i tożsamością Górnego Śląska. Projekt filmowy pt. "Śląsk według Bieniasza" poświęcony jest tej ciekawej osobowości. Zanim Stanisław Bieniasz został pisarzem pracował jako dziennikarz. Jego debiutem był monodram "Hotel pod Konfesjonałem" wydany w 1977 roku. W ciągu następnych trzech lat napisał kilka sztuk, za które otrzymał nagrody w konkursach dramaturgicznych. Część z nich wystawiona została w teatrach i telewizji. Do najważniejszych pozycji tamtego okresu należą m.in. "Urlop zdrowotny", "Czerwone słoneczko", "Hałdy" i "Stary portfel". Bieniasz przez 13 lat przebywał wraz z najbliższą rodziną na emigracji w Niemczech, współpracując jako publicysta i autor z Radiem Wolna Europa oraz redakcją polską Deutschlandfunk. Stanisław Bieniasz był założycielem i prezesem Regionalnego Towarzystwa Polsko-Niemieckiego z siedzibą w Gliwicach. W ostatnich latach życia pełnił funkcję radnego i przewodniczącego Komisji Kultury i Sportu w Zabrzu. Zmarł w 2001 roku w Zabrzu. Pośmiertnie odznaczony przez premiera RP Złotym Krzyżem Zasługi, Nagrodą Prezydenta Zabrza oraz Honorową Nagrodą im. Wojciecha Korfantego. Pisarz ten gros swojej twórczości literackiej i publicystycznej poświęcił rodzinnej ziemi, jej historii, kulturze i tożsamości mieszkańców, z niezwykłą przenikliwością opisując dramaty Górnoślązaków w XX wieku. W pozostałym po pisarzu dorobku twórczym odnaleźć dziś można niezwykłe wizjonerstwo, umiejętność prognozowania zdarzeń, które rozwinęły się wiele lat po jego przedwczesnej śmierci. Jego twórczość i postrzeganie regionu pozostaje do dziś aktualne.

W roku 2011 Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej wyprodukował wraz z firmą producencką Antena Górnośląska portret artystyczny pt.: "Śląsk według Bieniasza" poświęcony tej wybitnej postaci na podstawie scenariusza Wojciecha Sarnowicza oraz Krzysztofa Karwata. Projekt zrealizowany został dzięki finansowemu wsparciu Urządu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.

Pokaz filmu ma charakter zamknięty, organizowany jedynie dla Polsko-Niemieckiego Towarzystwa im. Stanisława Bieniasza.

Kontakt: Agnieszka Mucha, menedżer projektu. Tel.: 32 461 2078, faks: 32 461 2071, e-Mail: agnieszka.mucha@haus.pl.

Partnerzy:

Antena Górnośląska - Studio Programów i Filmów Telewizyjnych


Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego


Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej