Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych"Aneks Kulturalny" - "Górny Śląsk widziany z zewnątrz (...)"


Zapraszamy na spotkanie w ramach cyklu

"Aneks Kulturalny"

"Górny Śląsk widziany z zewnątrz. Rola dziedzictwa kulturowego w kreowaniu tożsamości regionalnej"

Tegoroczna edycja spotkań w ramach cyklu "Aneks Kulturalny" będzie miała szczególny charakter polsko-niemieckiego dialogu. Tematyka śląska pojawi się oczywiście jako motyw przewodni spotkania, tym razem jednak na Górny Śląsk oraz kwestię roli dziedzictwa kulturowego w procesie kreowania tożsamości regionalnej i rozwoju regionu spojrzymy oczami uznanych przedstawicieli polskich i niemieckich środowisk artystycznych, intelektualnych czy też kulturotwórczych zarówno z, jak i spoza naszego regionu.

6 listopada br. w Teatrze Rozrywki w Chorzowie o godz. 18.30 rozpocznie się kolejne spotkanie w ramach cyklu "Aneks Kulturalny". Gośćmi Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, Teatru Rozrywki w Chorzowie oraz moderatora spotkań Krzysztofa Karwata będą znakomici dziennikarze i publicyści związani z Górnym Śląskiem, choć na ogół pracujący dla mediów stołecznych: Barbara Cieszewska ("Rzeczpospolita"), Kamil Durczok (TVN), Jan Dziadul ("Polityka") i Aleksandra Klich ("Gazeta Wyborcza").
Debata poświęcona zostanie problematyce Górnego Śląska postrzeganego z zewnątrz - tym razem z perspektywy stolicy. Rozmowa o konfliktach, szansach i zagrożeniach oraz stereotypach wynikających z tej perspektywy patrzenia na wyjątkowy i specyficzny region, jakim jest Górny Śląsk, wzbogacona będzie materiałami filmowymi z archiwum TVP Katowice.

Na finał wernisaż malarstwa i grafiki Tomasza i Marka Olszewskich "Rzeczy ostatnie". Tomasz i Marek Olszewscy - absolwenci Instytutu Sztuki na Uniwersytecie Śląskim w Cieszynie, na kierunku malarstwo oraz grafika warsztatowa i edytorska. W latach 2002-2004 Tomasz Olszewski był pracownikiem Domu Narodowego w Cieszynie (zajęcia z rysunku akademickiego i malarstwa dawnego). Od czerwca 2004 roku zajmuje się wizualizacją pracy artystycznej Filharmonii Śląskiej w Katowicach. Marek Olszewski od września 2000 roku pracuje jako malarz-modelator w pracowni plastyczno-scenograficznej Teatru Rozrywki w Chorzowie

Partnerem projektu jest Teatr Rozrywki w Chorzowie oraz Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do udziału w spotkaniu!

Rezerwacja i sprzedaż biletów: Kasa Teatru Rozrywki w Chorzowie, ul. Konopnickiej 1, tel. 0 32 346 19 34« wsteczKONTAKT
Katarzyna Sekuła,

Dom Współpracy Polsko- Niemieckiej,
ul. Rybnicka 27, 44-100 Gliwice,

tel. (0-32) 232 49 02 wew. 105,

fax (0-32) 232 49 01

e-mail: katarzyna.sekula@haus.pl

PARTNERZY

tvp3