Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychKoncert kameralny w ramach cyklu "Polsko-niemieckie inspiracje muzyczne" - "Józef Elsner - śląski nauczyciel Chopina"


8 października 2006 r. o godzinie 18.00 w szczycącym się ponad stuletnią tradycją Muzeum w Nysie odbędzie się kolejny z zaplanowanych na ten rok koncertów kameralnych. Tym razem usłyszeć będzie można utwory znamienitego kompozytora i pedagoga Józefa Elsnera oraz jego ucznia Fryderyka Chopina.

Najbliższy koncert kameralny będzie okazją do wysłuchania najbardziej znanych kompozycji Józefa Elsnera - Niemca urodzonego w Grodkowie na Opolszczyźnie, który dzięki swej działalności kompozytora, pedagoga i działacza kultury muzycznej zyskał sobie zaszczytne miano "ojca muzyki polskiej". Tak ten, jaki poprzednie koncerty, ma na celu nie tylko zaprezentowanie wyjątkowego piękna muzyki autorstwa mieszkańców tego regionu, ale i podkreślanie bardzo znaczących wpływów polsko-niemieckich na szeroko rozumianą kulturę Górnego Śląska. Elsner jest człowiekiem, który rozpoznał geniusz Fryderyka Chopina i umożliwił mu rozwój genialnego talentu.

Dlatego też w drugiej części koncertu rozbrzmią polonezy i pieśni wybitnego ucznia Elsnera.

Jeszcze przed koncertem osoby zainteresowane będą mogły zobaczyć kilka miast szczególnie istotnych na mapie kulturalnej naszego regionu. Odwiedzimy m.in. Grodków, Otmuchów, Javornik i Bily Potok (Czeski Śląsk), by późnym popołudniem zawitać do Nysy. Koszt udziału w wycieczce to 15 zł.

Organizatorami koncertów są: Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej i Stowarzyszenie Klub Inicjatyw Kulturalnych. Partnerem przedsięwzięcia jest Konsulat Generalny Republiki Federalnej Niemiec we Wrocławiu.« wsteczKONTAKT
Ksymena Zawada,

Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej,

tel.: (032) 232-49-02 w. 224,

e-mail: ksymena.zawada@haus.pl