Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionychPolsko-Niemiecka Akademia Dziennikarska "Stosunki polsko-niemieckie: medialne ścieżki od sąsiedztwa do partnerstwa"


Polsko-Niemiecka Akademia Dziennikarska
"Stosunki polsko-niemieckie: medialne ścieżki od sąsiedztwa do partnerstwa"

19 - 23 września 2006 roku, Gliwice-Katowice-Opole-Wrocław

Akademia Dziennikarska to pięciodniowe warsztaty skierowane do młodych adeptów dziennikarstwa, studentek i studentów tego kierunku oraz wszystkich tych, których interesuje magia świata mediów i dla których ważne jest polsko-niemieckie sąsiedztwo we wspólnej Europie.

Spotkanie młodych ludzi zafascynowanych dziennikarską rzeczywistością będzie okazją do niecodziennego spojrzenia na świat mediów "od kuchni". Referaty wybitnych wykładowców polskich uczelni przeplatane będą wypowiedziami znanych polskich i niemieckich dziennikarzy. Podczas pięciodniowych warsztatów uczestnicy będą mieli okazję zdobyć wiedzę dotyczącą profesjonalnego wykonywania zawodu dziennikarza oraz przyjrzeć się bliżej stosunkom polsko-niemieckim w kontekście europejskim i kwestiom ukazywania i kształtowania ich obrazu przez media. Przybliżymy tajniki zawodu dziennikarza - zawodu, który jest pasją, sposobem życia czy nawet powołaniem do szczególnej postawy wobec otaczającej rzeczywistości świata polityki, nauki, kultury oraz odbędą się wizyty w redakcjach gazet, studiach radiowych i telewizyjnych - we wszystkich tych miejscach na medialnej mapie Śląska, którym nieobce są zagadnienia związane z polsko-niemieckimi stosunkami.

Akademia podzielono na dwie części:

  • pierwsza z nich - "Dziennikarskie ABC" - odbędzie się przede wszystkim w gliwickiej siedzibie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej, gdzie uczestnicy Akademii wezmą udział w cyklu wykładów i warsztatów poświęconych tajnikom pracy dziennikarza, obrazowi stosunków polsko-niemieckich oraz sąsiedztwa tych krajów w mediach;
  • druga część - "Dziennikarstwo w praktyce" - to praktyczna część Akademii, podczas której uczestnicy odwiedzą największe śląskie redakcje.

Do udziału w Akademii Dziennikarskiej zostało zaproszonych 20 osób z Polski i z Niemiec. Zostały one wybrane spośród kilkudziesięciu chętnych, którzy nadesłali swoje prace nt.: "Polsko-niemieckie sąsiedztwo w Europie dziś i jutro".

Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem Akademii, w ramach którego proponujemy m.in. otwartą dyskusję panelową nt. "Lek na lęk przed stereotypami? Czy media podsycają polsko-niemieckie uprzedzenia?" , która odbędzie się 21 września br. o godz. 13.15 w gliwickiej siedzibie Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej. Do dyskusji zaproszono Bartosza Wielińskiego, Gazeta Wyborcza , Thomasa Urbana, Süddeutsche Zeitung , Gerharda Gnaucka, Franka Herolda, Berliner Zeitung , Aleksandrę Klich, Gazeta Wyborcza , Michała Smolorza, współpracownika Gazety Wyborczej , Wojciecha Paculę, Radio Katowice a moderować ją będzie Marcin Wiatr, zastępca dyrektora generalnego Domu Współpracy Polsko-Niemieckiej .

Projekt wspierany przez Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej, Fundację im. Friedricha Naumanna oraz Samorząd Miasta Gliwice

Współpraca przy przeprowadzeniu rekrutacji po stronie niemieckiej: GFPS e.V i GFPS-Polska Stowarzyszenie Naukowo-Kulturalne w Europie Środkowej i Wschodniej « wsteczKONTAKT
Jacek Bugajski,

tel. 032 2324902 wew. 120, fax: 032 2324901,

e-mail: eu@haus.pl

PARTNERZY

Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej

Fundację im. Friedricha Naumanna

Samorząd Miasta Gliwice

 


Patronat medialny:

Nowiny Gliwickie

Radio Katowice

TVP3 Katowice