Logo DWPN 1%

Aktualności
Dodaj do ulubionych"Pierwsza polka" Horsta Bienka w nowym wydaniu już DOSTĘPNA!


Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej ma przyjemność poinformować, iż na rynku wydawniczym ponownie pojawiła się znakomita powieść "piewcy Gliwic" - Horsta Bienka pt.

"Pierwsza polka"

Powieści Bienka wchodzące w skład słynnej Gliwickiej Tetralogii, ukazują historie zwykłych ludzi żyjących na polsko-niemieckim pograniczu na tle wydarzeń historycznych. Czytając je czuje się atmosferę wielokulturowości, którą tworzy mozaika narodowości, przekonań politycznych i wierzeń, charakterystyczna dla rejonu terenu nadgranicznego. Osadzając akcję swoich powieści w realiach Górnego Śląska, Bienek szkicował wspaniałe portrety ludzi pogranicza wywodzących się z różnych kręgów społecznych i narodowych. Jego książki są czymś więcej niż tylko rekonstrukcją obrazów zapamiętanych z własnego dzieciństwa, które spędził w niemieckich Gliwicach. Przypominają one dzisiaj o ważnych dla historii Górnego Śląska wydarzeniach politycznych i społecznych i są hołdem złożonym mieszkańcom tej ziemi. Najsłynniejsza powieść jego Gliwickiej Tetralogii - "Pierwsza polka" - w związku z wyczerpaniem nakładu, jest trudno dostępna w bibliotekach, a od kilku lat jest całkowicie nieosiągalna na rynku księgarskim.

Świadomi ważkości zarówno samej postaci Horsta Bienka jako pisarza i Górnoślązaka, jak i jego twórczości dla kulturowego dziedzictwa Górnego Śląska, podjęliśmy się starań wznowienia wydania "Pierwszej polki". Mamy nadzieję, że poprzez popularyzację twórczości Horsta Bienka, w tym także udostępnienie poprawionego polskiego wydania tej powieści, przyczynimy się do wykształcenia, zwłaszcza wśród czytelników młodego pokolenia, postaw otwartości i tolerancji wobec przedstawicieli innych religii czy tożsamości, postaw niezbędnych w znajdującej się w trudnym procesie jednoczenia Europie.

Cena książki: 37 zł

 

Partnerzy projektu:

Wydawnictwo "Wokół nas"


Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu


Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej

 

KONTAKT w sprawie publikacji: Dom Współpracy Polsko-Niemieckiej, Dział Programów Kulturalnych: Elżbieta Więcek, Katarzyna Sekuła, Ksymena Zawada, tel. 0 32/ 232 49 02 wew. 105, fax: 0 32/ 232 49 01; e-mail: katarzyna.sekula@haus.pl« wstecz


MENU DZIAŁU
POWRÓT DO MAPY
HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej