Logo DWPN 1%

Budynek Szkoły - Czerwionka
Dodaj do ulubionychSzkoła

 

W tamtej nowej szkole, mającej niewiele jeszcze lat, jak całe to później powstałe osiedle familoków, korytarze były przestronne i pełne światła, klasy zaś lepiej wyposażone. Znajdowały się w nich nawet wieszaki na płaszcze i czapki.” - Wilhelm Szewczyk

Rok 2014 będzie rokiem szczególnym zarówno dla Europy jak i dla naszej społeczności czerwieńskiej. Europa wspominać będzie setną rocznicę wybuchu I wojny światowej, mieszkańcy Czerwionki świętować setną rocznicę założenia szkoły. Wydawać buy sie mogło ,że te dwa zupełnie odległe od siebie wydarzenia nie mogą mieć ze sobą nic wspólnego. Nic bardziej mylnego. ..bo historia naprawdę potrafi zaskakiwać.

W ramach zajęć koła historycznego postanowiłam zbadać związek pomiędzy moją szkołą a wydarzeniami z I Wojny. Zbierałam informacje z dostępnych mi książek, opracowań, sięgnęłam do wspomnień pamiętnikarskich, przejrzałam kroniki szkolne i wtedy „wpadł mi w oko” pewien drobny szczegół.

Zacznę mimo wszystko od początku:

Na przełomie XIX i XX wieku w centrum Czerwionki powstało osiedle patronackie kopalni „Dębieńsko”. W jego centrum został również postawiony drugi  budynek szkolny – „dwukondygnacyjny z użytkowym poddaszem, wykonany z cegły, nieotynkowany. Dach wysoki czterospadkowy, kryty dachówką. Od strony ul. Szkolnej elewacja trzyosiowa, symetryczna z wejściem na osi. Wejście wykonane ze sztucznego kamienia w formie dostawionego portyku – dwie kolumny podtrzymują trójkątny tympanon z wizerunkiem sowy. Pod tympanonem na gzymsie data „1915 r.”. Nad portykiem prostokątna płycina wykonana w tynku, ozdobiona motywem wici roślinnych. Na niej widoczne pozostałości napisu „Katolicka Szkoła….”.

Projekt nowej szkoły powstał już w 1910 r. Udało się go jednak zrealizować dopiero w czasie I wojny światowej. Koszt budowy opiewał na kwotę 76 tys. marek. W prawym skrzydle budynku szkolnego urządzono kaplicę, w której początkowo sprawowano nabożeństwa ewangelickie ( dzisiaj jest tam sekretariat szkolny) , a od 1915 r. również katolickie. Placówka otrzymała nazwę Szkoły Ludowej im. Chrystusa Króla.  W 1915 r. uczyło się tutaj już 729 dzieci. Wtedy też Urząd Gminy podjął decyzję decyzję o dobudowaniu 6-klasowego skrzydła. Po uzyskaniu pozwolenia ze strony starostwa czerwieński Związek Szkolny 15 lutego 1916 r. przeznaczył na ten cel tysiąc marek. Rozbudową szkoły zajęła się firma z Pszczyny.

Do surowego, ledwie wykończonego budynku na kilka miesięcy wprowadzają się jednak nie dzieci ale ranni żołnierze. Zarządzenie jest jasne- zamienić szkołę w LAZARET. Jest wojna, potrzeby kraju najważniejsze. Mieszkańcy Czerwionki widzą jak do budynku wprowadzają się lekarze, pielęgniarki i ranni. Oczywiście tam gdzie jest szpital musi być kostnica. Znajdować się będzie w podziemiach budynku, a kaplica szkolna będzie pełnić funkcje kaplicy cmentarnej! Sytuacja ta nie będzie trwać długo. Lekcje w nowej części szkoły rozpoczęto 8 maja 1916 roku, już dwa dni po uroczystym poświęceniu budynku, które odbyło się z udziałem włądz gminnych i oświatowych z samym czerwieńskim proboszczem Janem Kommmrausem na czele. W budynku znajdowało się wówczas 8 sal lekcyjnych, kancelaria, pokój nauczycielski, trzy mieszkania dla nauczycieli oraz pomieszczenie dla woźnego.

 

 

Autor pracy: Ksymena Zelek« wstecz


HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej