Logo DWPN 1%

Zamek - Cisy
Dodaj do ulubionychZamek

 

Na skalistym zboczu Czyżynki koło Cieszowa na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego znajdują się ruiny średniowiecznego zamku Cisy. Zbudowany został przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego w końcu XIII wieku. W II połowie XIV wieku przebudował go książę Bolko II Mały. Zamek wzniesiony został z kamienia na planie czworoboku. Z zachodu dobudowano bramę, która zachowała się do dnia dzisiejszego. Całość otoczono murami. W narożniku południowo-wschodnim usytuowano kamienną wieżę. Wieża miała 10 metrów wysokości i zbudowana została na planie koła. Dostępu do zamku broniła fosa. W zamku rezydowały rycerskie rody Bolczów, Zeydlitzów
 i Czettritzów. W XV w. w czasie wojen husyckich zamek został zniszczony lecz szybko go odbudowano. Jego całkowity upadek nastąpił w okresie wojny 30-letniej, tz. w XVII wieku. W 1927r. na zamku podjęto prace konserwatorskie. Architekt Walter Brehmer zrekonstruował część wieży i zewnętrzną bramę. Obecnie zamek jest dostępny dla turystów. Prowadzą do niego trzy szlaki turystyczne.

Jedna z legend opowiada ,że lud zamieszkujący zamek kilkaset lat temu był przekonany, że za niedługo uderzy w niego miecz-kolos, który od jakiegoś czasu ukazywał się na nocnym niebie. W ciągu paru godzin zamek opustoszał. Nie było tam żadnej żywej duszy. Jak mówią pewne podania do dziś nikt tam nie zamieszkał. Zamek powoli zamieniał się w ruinę. Niektóre z nich podają, że to mógł być monstrualny krzyż zamiast miecza, inne zaś, ze dużo się tam polało krwi i ów miecz miał się pokazać podczas wojny trzydziestoletniej. Podobno to zjawisko widywała wdowa Agnieszka po Bolku II. Po jej śmierci warownia trafiła we władanie innych władców. Dziś ruiny zamku położone są malowniczo nad potokiem, a wokół całości rośnie stary las. O mieczu, który wygonił lokatorów jak  komornik, nikt nic nie wie.

 

 

Autor pracy: Anna Wołoszczuk« wstecz


HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej