Logo DWPN 1%

Kosciół w Boguszowie - Górce
Dodaj do ulubionychKościół

 

Gorce, dawniej nazywane Rothenbach po raz pierwszy wzmiankowane były w 1550 r. Zamieszkiwała je głównie ludność wyznania ewangelickiego. Wraz z rozwojem przemysłu górniczego w Gorcach, zaczęli się osiedlać katolicy. Ewangelicy i katolicy nie mieli swojego własnego kościoła, korzystano więc z kościoła w Gaablau (Jabłów) i w Gottesberg (Boguszów). Wkrótce zaczęto zbierać pieniądze na budowę kościoła. Jednak wybuch I wojny światowej przekreślił wszystkie plany, tak, że katolicy i ewangelicy odprawiali swoje nabożeństwa w jednej z sal restauracji „Zum Gerichtskretscham”. Każde z wyznań miało tam swój własny ołtarz. 

W 1924 r. kuratus Martin Schramm zaczął budować plebanię, która została poświęcona 1 grudnia 1925 r.. W jednym z pomieszczeń znajdowała się kaplica, w której odbywały się nabożeństwa. Kuratus Schramm zaczął zbierać pieniądze na budowę kościoła. Wskutek kryzysu gospodarczego po konsultacjach z Biskupstwem Wrocławskim w 1926 r. zadecydowano o przyjęciu projektu architekta Karla Fromma z Waldenburg (Wałbrzych), nadzorcy budowlanego w klasztorze w Grussau (Krzeszów). Zaczęto sprzedawać cegiełki, żeby pozyskać środki na budowę. Gdy zebrano już odpowiednią kwotę pieniędzy, przystąpiono do budowy. Prace nadzorował architekt Fromm i jego współpracownik inżynier Hochmuller. W krótkim czasie zakończono stawianie murów. Całość kosztowała 120000 marek.

Kościół zbudowano w nowym stylu, jako pierwszy tego typu na Śląsku. Budowla jest prosta i skromna, zgodna z założeniami liturgicznymi. Kościół ma długość 35 m, szerokość 14 m i wysokość 16 m. Fundament ma 1,20 m wysokości i 51 cm szerokości. Na drzwiach umieszczony jest symbol ducha świętego i motyw falującej wody. Dach wzmocniono torfoleum specjalną płytą izolacyjną. Wnętrze świątyni jest skromne. Paraboliczna forma konstrukcji drewnianej i wysokie okna nawiązują do neogotyku. Prezbiterium jest widoczne przez wszystkich wiernych, znajdujących się w kościele. Całość oświetlają promienie słoneczne, wpadające przez boczne okna. Ołtarz wykonano z piaskowca sprowadzonego z Radkowa. Z każdego miejsca chóru widoczne są symbole Ducha Świętego na ołtarzu. Okna kościoła mają barwne szyby w odcieniach 12 kolorów. Ambona i chór wykonane są z egzotycznego drzewa zebrano. W kościele znajduje się 400 miejsc siedzących i 600 miejsc siedzących.

Kościół został uroczyście poświęcony 29 grudnia 1929 r. Na tę szczególną uroczystość przybyła cała społeczność katolicka, starosta Landeshut (Kamiennej Góry) dr Fiebrans, dyrektor kopalni dr Romer, naczelnik urzędu Bullrich, naczelnik gminy Reuschel i pastor ewangelicki Klapschke. Był to dzień, w którym gmina katolicka Rothenbach (Gorce) otrzymała swój własny Dom Boży.

 

Autor pracy: Nikola Niewiara« wstecz


HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej