Logo DWPN 1%

Dwór - Strzyżew
Dodaj do ulubionychDwór

 

Dwór w Strzyżewie powstał w 2. połowie XVIII w.. Usytuowany jest nad stromym brzegiem rzeki Utraty. Znajduje się w otoczeniu pięknych kasztanowców i gęstych lasów liściastych. W pierwszych latach swego istnienia, dwór przechodził z rąk do rąk, pełniąc funkcję mieszkalną. W latach 90. został zakupiony przez pewnego inwestora, w celu utworzenia w nim Domu Weterana Politycznego. W czasie powstania styczniowego, dwór stanowił doskonałe schronienie dla żołnierzy. W 1806 roku, w czasie ucieczki Prusaków, a wkraczania wojsk napoleońskich spłonęły wszystkie zabudowania dworskie, wraz ze stodołami. W kwietniu 1821 r. folwark został wystawiony do licytacji. Nowi właściciele przywracali powoli „strzyżewskie dobra” do świetności. Po powstaniu warszawskim dwór był miejscem schronienia dla warszawskich uciekinierów, m.in. łączniczek batalionu AK „Parasol”.


4 kwietnia 1962r. został włączony do rejestru zabytków. Po wojnie dwór stał się kompletną ruiną. Jego odbudowa rozpoczęła się dopiero w roku 2010.  Teraz Dwór w Strzyżewie, powoli wraca do swej świetności. Został odnowiony, a także ożywiony. Zyskał nowy niepowtarzalny charakter. Umiejscowiony w doskonałej lokalizacji- niedaleko Kampinoskiego Parku Narodowego, Krainie Chopina- jedyne kilka kilometrów   od Żelazowej Woli, miejsca narodzin świetnego polskiego kompozytora, około 50 km od Warszawy.


Osobiście uważam, że jest to niesamowite miejsce. Imponuje mi nowy wygląd tego miejsca. Patrząc na zdjęcia sprzed paru lat, nie przypuszczałabym, że Dwór może odzyskać swego dawnego ducha. Można tu spędzić wspaniały weekend, spacerując po pięknej okolicy, zwiedzając dworek, biorąc udział w kajakowym spływie Utratą, jedząc obiad w karczmie „Stara Waga”.

 

 

Autor pracy: Agata Młynarczyk« wstecz


HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej