Logo DWPN 1%

Kobyla Góra
Dodaj do ulubionychKobyla Góra

Kobyla Góra to wieś położona  wśród Wzgórz Trzebnicko-Ostrzeszowskich pokrytych lasami iglastymi, licznymi jałowcami, które czasami przybierają rozmiary drzew. Cała gmina objęta jest krajobrazem chronionym pod nazwą „Wzgórza Ostrzeszowskie, Kotlina Odolanowska”. Tutaj znajduje się też najwyższy szczyt Wielkopolski – Kobyla Góra – 284 m n.p.m. z krzyżem millenijnym, wzniesionym dla uczczenia II tysiąclecia państwa polskiego. Wędrując, docieramy do wspaniałych zabytków.

Pierwsi mieszkańcy wyznania protestanckiego przybyli na teren gminy w pierwszej połowie XVII w. z okolic Milicza. W połowie XIX w. mieszkało w gminie 9 rodzin ewangelickich. W chwili obecnej mieszkają tylko 3 rodziny.

Dla nich wzniesiono kościół ewangelicki, który wybudowano w stylu neogotyckim w roku 1894. Na konsekrację kościoła, przez generalnego superintendenta Hefiekiela, 29 kwietnia 1894 r., przybyła córka cesarza Niemiec Wilhelma II, która na pamiątkę tegoż wydarzenia podarowała kościołowi Biblię z dedykacją. Biblia ta znajduje się obecnie w parafii ewangelickiej w Kępnie.

W okresie okupacji nabożeństwa odprawiał pastor Ernst Weinholt z Pisarzowic. Z uwagi na małą liczbę wiernych nabożeństwa początkowo odbywały się w okresie letnim raz w miesiącu, obecnie kościół jest zamknięty, popada w ruinę i moim zdaniem, należy go ocalić od zapomnienia.

 

 

Autor pracy: Magdalena Lewek« wstecz


HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej