Logo DWPN 1%

Kapliczka Serca Bożego - Rudołowic
Dodaj do ulubionychKapliczka

 

Jan i Katarzyna Bzowscy z Rudołowic, mieli pole, między Rudołowicami a Bystrowicami. Przez to pole jechał ksiądz z Rudołowic do Bystrowic z posługą do chorego . Było to w bardzo ostrą i śnieżą zimę. Właśnie w tym miejscu na zakręcie, Gdzie stoi ta kapliczka, konie silnie się zerwały, spłoszone przez zające, sanie się przewróciły i ksiądz z furmanem, zatonęli w zaspach i to ksiądz zgubił Pana Jezusa. Już ksiądz nie odnalazł tego wiatyku. Poszukiwał, lecz niestety nie odnalazł, Dlatego to miejsce, ksiądz upamiętnił stawiając tam krzyż kamienny z napisem „ Zwłoki Pana Jezusa”

W czasie I wojny światowej w 1914 roku, wojsko stwierdziło z daleka, ze to jest punkt obserwacyjny wroga. Dlatego ten krzyż został wysadzony na cztery kawałki. Pewien gospodarz z Rudołowic zabrał te kawałki krzyża. Bzowscy gdy wyszli w pole i zobaczyli, że krzyża nie ma powiadomili o tym księdza Lechickiego. Zaraz w niedzielę Ksiądz Lechicki ogłaszał, bijąc rękoma w ambonę wołał głośno „Odnieś bracie coś zabrał. Toś ty nie bał tego ruszać i krzyża się chycił?  Ty się nie boisz, że Pan Bóg w jednej chwili może  dopuścić na ciebie wielkie nieszczęście „.

Zaraz z niedzieli na poniedziałek w nocy kawałki były już odwiezione. Gdy Jan Bzowski wyszedł w polem, to już kawałki leżały. Zaraz Bzowscy zakupili cegły i murarz Marcin Świtalski, obmurował postument, a w środek włożyli kawałki krzyża i zamurowali. Dopiero za dwa lata została wmurowana figurka serca Bożego . Skończoną kapliczkę poświęcił ksiądz Lechicki w 1917 roku.

 

 

Autor pracy: Paulina Leszczak« wstecz


HIT WYDAWNICZY


Atlas Historyczny
Górny Śląski
w XX wieku
HAUSBOOKS.pl
Hausbooks.pl
NASZE PROJEKTY

CBMN
Archipelag
Portal organizacji Pozarządowych Województwa Opolskiego
Opolska Kuźnia Przedsiębiorczości 4
Bilingua
Archiwum Historii Mówionej